الکترونیک

تست ترانس با مولتی متر دیجیتال + فیلم

مقدمه

با سلام خدمت خوانندگان عزیز و عاشقان علم ودانش ، امروز با مطلب ” تست ترانس با مولتی متر دیجیتال ” خدمت شما هستیم ، ترانس ها به طور کلی به دو دسته ترانس های افزاینده و کاهنده تقسیم می شوند . شارژر ها یک نوع ترانس کاهنده هستند .

عموما ترانس ها یا همان ترانسفورماتور ها به طور کلی به دلیل کار مداوم ، بیش از حد گرم می شوند . ممکن است یکی از اتصالات ترانسفورماتور ذوب شود ، یا ممکن است در یکی از سیم ها شکسته شود که در نتیجه معیوب می شوند . هم چنین پیشنهاد می شود مطلب فوق العاده ” نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال + فیلم ” را از دست ندهید .

شما می توانید با استفاده از مولتی متر هر ترانس از جمله ترانس شارژر تلفن یا شارژر گوشی و یا حتی شارژر لپ تاپ را هم تست نمایید . در تست ترانسفورماتور یا همان ترانس ، در یک تست پیوستگی ، شما ترانسفورماتور را از برق جدا نموده و با استفاده از عملکرد اهم متر مقاومت را در هر دو سیم پیچ ورودی و خروجی بررسی می نمایید . که در ادامه به بررسی و انجام این روش ها می پردازیم ، با ما همراه باشید .

 

فهرست مطالب

 

 

نکات قبل از تست ترانس با مولتی متر دیجیتال

ترانسفورماتور یک دستگاه القایی الکتریکی است و فقط با جریان متناوب ( AC ) کار می نماید . که از یک سیم پیچ اولیه و ثانویه تشکیل شده است. هر سیم پیچ ممکن است به دور هسته فلزی خود پیچیده شود ، یا ممکن است هر دو سیم پیچ دور یک مرکز باشد . ترانسفورماتور به هر دو صورت یکسان کار می نماید .

برق متناوب به سیم پیچ ورودی باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در هسته می شود . که به نوبه خود باعث ایجاد جریان در سیم پیچ ثانویه می شود . نسبت ولتاژ سیم پیچ اولیه به سیم پیچ ثانویه با تعداد سیم پیچ های سیم پیچ متناسب است. در یک ترانسفورماتور کاهنده ، پیچش سیم پیچ ورودی بیشتر از سیم پیچ خروجی است ، بنابراین ولتاژ خروجی کمتر از ولتاژ ورودی است. و در یک ترانسفورماتور افزاینده این موارد بالعکس می باشد .

ترانس یا همان ترانسفورماتور

تست ولتاژ خروجی ترانس ( ترانسفورماتور )

تست ترانسفورماتور خروجی با ولت متر
قبل از اینکه بتوانید ولتاژ خروجی را روی ترانسفورماتور آزمایش نمایید ، اول ، باید پایانه های سیم پیچ خروجی را در کشف نموده و دوم ، ترانسفورماتور باید به برق متصل باشد . برای اطمینان از قرائت دقیق ، ولتاژ ورودی را با مولتی متر بررسی نمایید. شماره گیری را تنظیم نمایید تا ولتاژ AC را در محدوده مناسب بخواند (معمولاً ۲۰۰ VAC) و لبه های ورودی به ترمینال های ورودی را متصل نمایید. اگر ترانس به پریز برق متصل شد ، به سادگی پراب ها ( سیم های مشکی و قرمز ) را به شکاف های خروجی وارد نمایید. در مدار خانگی ، باید قرائت نزدیک به ۱۲۵ ولت را بدست آورید .

اکنون دامنه ولتاژ را پایین آورده و ولت متر را به پایانه های خروجی متصل نمایید . اگر ترانسفورماتور در جایی نصب شده باشد ، مثلاً در صفحه کنترل سیستم گرمایشی شما ، ترمینال های خروجی آنهایی هستند که به سیم ها متصل می شوند تا به هر چه در حال تغذیه است ، بروند . نیازی به قطع این سیم ها نیست . فقط پراب های مولتی متر را به ترمینال ها متصل نموده . و عدد نشان داده شده بر روی صفحه مولتی متر را یادداشت نمایید . عدد نشان داده شده باید نزدیک به خروجی مورد انتظار ما از ترانس باشد .

تست پایداری ترانس ( ترانسفورماتور )

یک تست پیوستگی به شما می گوید که آیا سیم پیچی داخل ترانس معیوب است یا خیر . برای انجام این آزمایش ، ترانسفورماتور باید کاملاً از منبع تغیه و برق جدا باشد و هیچ جریان برقی نداشته باشد .

مولتی متر را تنظیم کنید تا مقاومت در برابر اهم (Ω) را بخواند. قرائت مقاومت بسیار زیاد یا بی نهایت نشان دهنده ترانس یا همان ترانسفورماتور معیوب است. اگر از DMM یا همان مولتی متر دیجیتال استفاده می نمایید ، مقاومت بی نهایت با OL بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. همان تست را روی لیدهای خروجی (که ممکن است با X1 و X2 مشخص شده باشند) انجام دهید. اگر هر یک از سیم پیچ ها مقاومت بی نهایت یا OL را ثبت نمایند ، ترانسفورماتور باید تعویض شود .

سخن پایانی

از این که تا آخر مسیر ” تست ترانس با مولتی متر دیجیتال ” همراه ما آمدید از شما دوستان عزیز سپاسگزاریم . برای تهیه انواع مولتی متر به فروشگاه مراجعه نمایید ، هم چنین پیشنهاد می شود مطلب فوق العاده ” نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال + فیلم ” را از دست ندهید . حتما نظرتان را درباره ی این مقاله برای ما بفرستید و با ما در ارتباط باشید .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا