الکترونیک

تست دیود با مولتی متر دیجیتال + فیلم

مقدمه

با سلام خدمت خوانندگان عزیز و عاشقان علم ودانش ، امروز با مطلب ” تست دیود با مولتی متر دیجیتال ” خدمت شما هستیم ، ما به طور کلی می توانیم دیود ها را با استفاده از مولتی متر ، به دو روش آزمایش نماییم . که در ادامه به بررسی و انجام این روش ها می پردازیم ، با ما همراه باشید . هم چنین پیشنهاد می شود مطلب فوق العاده ” نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال + فیلم ” را از دست ندهید .

 

فهرست مطالب

 

نکات قبل از تست دیود با مولتی متر دیجیتال

برای آزمایش دیود لازم است که یک سر دیود را از مدار خارج کنید ، تا از اشتباه در خواندن اعداد نمایشگر جلوگیری شود و دقت کار افزایش پیدا نماید .

مراحل تست دیود با مولتی متر دیجیتال
مراحل تست دیود با مولتی متر دیجیتال

روش اول ، حالت تست دیود

این روش بهترین روش برای تست دیود می باشد .

حالت تست دیود مولتی متر ، ولتاژ کمی بین پراب های مولتی متر ( سیم های قرمز و مشکی ) تولید می نماید .

  1. اطمینان حاصل کنید که اول ، مدار خاموش است . دوم ، هیچ ولتاژی در دیود وجود ندارد . (ولتاژ ممکن است به دلیل خازن های شارژ شده در مدار وجود داشته باشد.)
  2. سلکتور ( پیچ انتخابگر ) مولتی متر را به روی حالت تست دیود بگزارید .( تصویر و شماتیک دیود در پایین آورده شده است .)
  3. فیش سیاه رنگ را درون ترمینال com و فیش قرمز را به درون ترمینال VΩHz قرار می‌دهیم و درانتها به دو سر دیود متصل می‌نماییم . اندازه گیری نمایش داده شده را یادداشت نمایید .
  4. پراب ها را معکوس نمایید . اندازه گیری نمایش داده شده را یادداشت نمایید .
شماتیک دیود

روش دوم ، حالت تست مقاومت

این روش فقط برای مولتی متر هایی است که قابلیت تست دیود را ندارند . در این روش دیود سالم را از نا سالم نمی شود تشخیص داد .

روش حالت مقاومت به شرح زیر انجام می شود .

۱.اطمینان حاصل کنید که اول ، مدار خاموش است . دوم ، هیچ ولتاژی در دیود وجود ندارد . (ولتاژ ممکن است به دلیل خازن های شارژ شده در مدار وجود داشته باشد . )

۲.شماره گیری را به حالت مقاومت ( Ω ) تبدیل نمایید .

۳.پراب ها را به دیود وصل نمایید . اندازه گیری نمایش داده شده را یادداشت نمایید .

۴.پراب ها را معکوس کنید. اندازه گیری نمایش داده شده را یادداشت نمایید .

۵.برای داشتن بهترین نتیجه در هنگام استفاده از حالت مقاومت برای آزمایش دیودها ، قرائت های گرفته شده را با یک دیود خوب شناخته شده مقایسه کنید .

تجزیه و تحلیل تست دیود با مولتی متر دیجیتال

یک دیود خوب سیلیکونی ولتاژی بین ۰.۵ تا ۰.۸ ولت ایجاد می نماید و برخی دیودهای ژرمانیوم نیز ولتاژی بین ۰.۲ تا ۰.۳ ولت ایجاد می نمایند .

سخن پایانی

از این که تا آخر این مطلب همراه ما آمدید از شما دوستان عزیز سپاسگزاریم ، برای تهیه انواع دیود و مولتی متر به فروشگاه مراجعه نمایید ، هم چنین پیشنهاد می شود مطلب فوق العاده ” نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال + فیلم ” را از دست ندهید . حتما نظرتان را درباره ی این مقاله برای ما بفرستید و با ما در ارتباط باشید .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا