الکترونیک

ماژول آمپلی فایر چیست ؟

مقدمه

ما در این مقاله می خواهیم به شما درباره ی این که ماژول آمپلی فایر چیست و دقیقا چه می کند توضیح بدهیم . بدون وجود ماژول آمپلی فایر نمی توانیم شاهد کیفیت مطلوب صدا ها باشیم ! ، در یک سیستم صوتی کامل شما از ۶ کانال صوتی باید بهره ببرید. تا لذت واقعی شنیدن یک موسیقی زنده را حس نمایید ، یکی از این کانال‌ها که پخش‌کننده صدای بم است ، ساب ووفر نام دارد که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت . یک کانال هم مخصوص پخش صدای زیر است که توسط دستگاهی به نام توییتر ساخته می‌شود ، چهار کانال هم برای بلندگو های اطراف شما ( برای لذت بردن از صدای ۳۶۰ درجه ) ، با ما همراه باشید تا در ادامه تعریف آمپلی فایر و ساب ووفر و انواع آمپلی فایر ها را برای شما عزیزان بیان نماییم .

آمپلی فایر چیست ؟

آمپلی فایر یا همان تقویت کننده ی الکتریکی ، سیگنال های ضعیف ( صدا های پایین ) و دارای نویز را به سیگنال های قوی ( صدا های بلند ) و بدون نویز تبدیل می نماید .

در واقع آمپلی فایر ها ولتاژ ، جریان و توان سیگنال را افزایش می دهند . آمپلی فایر ها در ارتباطات و پخش بی سیم و انواع تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار می گیرند .

آمپلی فایر چیست ؟
آمپلی فایر چیست ؟

انواع آمپلی فایر ها بر اساس تعداد کانال

این دسته بندی استاندارد از نظر تجاری آمپلی فایر ها را مورد بررسی قرار می دهد .

۱.   آمپلی فایر های ۱ کاناله ( مونو )

۲.   آمپلی فایر های ۲ کاناله ( استریو )

۳.   آمپلی فایر های ۳ کاناله (  استریو + ساب ووفر )

ماژول آمپلی فایر TPA3116D2 100W ، یکی از بهترین ماژول های آمپلی فایر ۳ کاناله بازار می باشد ( استریو + ساب ووفر )

۴.   آمپلی فایر های ۴ کاناله ( استریو + ساب ووفر + توییتر )

۵.   آمپلی فایر های ۶ کاناله ( ۲ تا استریو + ساب ووفر + توییتر )

ساب ووفر ( subwoofer ) چیست؟

یک ساب ووفر ( subwoofer ) به معنای کامل بلندگوی تولید کننده صدای باس ( BASS ) است . ووفر برگرفته شده از صدای سگ ( Woof ) می باشد ، حالا این که از چه زمانی سگ ها به جای هاپ هاپ گفتن هوف هوف می گویند را از انگلیسی زبان ها بپرسید ! ( صدای بوم بوم  های قوی که مو به تن آدم سیخ می کند توسط یک اسپیکر ساب ووفر تولید می شود . ) این بلندگو فرکانس های پایین تر را ارائه می دهد – به ویژه ۲۰ تا ۲۰۰ هرتز – که یک آمپلی فایر دو کانال ( استریو ) نمی تواند به تنهایی تولید کننده این فرکانس باشد .  این فرکانس های پایین از سازهایی مانند طبل ضربه ای ، گیتار باس ، بوم بوم ! و همچنین جلوه های صوتی فیلم مانند انفجارها تولید می شود .

توجه داشته باشید که هیچ گاه یک ساب ووفر ( subwoofer )به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرد .

به زبان دیگر ساب ووفر ( subwoofer ) یک ضربان ساز است که باعث پویایی و گسترش صدا در صحنه می شود ، یک ساب ووفر ( subwoofer )عالی به شما کمک می کند تا سیستم صوتی شما را بهبود ببخشد . ساب ووفر ( subwoofer )و بلندگو های شما باید به عنوان یک واحد عمل کنند تا بهترین عملکرد را ایجاد نمایند. باس حاصل از ساب ووفر ( subwoofer )باید به طور یکپارچه با بقیه بلندگوهای شما ترکیب شود . در مجموع ، یک ساب ووفر ( subwoofer )یک قسمت اساسی از سیستم صوتی شما است .

ماژول آمپلی فایر subwoofer دار ، در واقع ماژول سه کاناله ای است که در آن دو خروجی برای اسپیکر راست و چپ و یک خروجی برای subwoofer قرار داده شده است .

تاریخچه ی ساب ووفر ( subwoofer )

اولین ساب ووفرهای صوتی خانگی در دهه ۱۹۶۰ برای افزودن پاسخ باس به سیستم های استریوی خانگی ساخته شدند.

ساب ووفرها در دهه ۱۹۷۰ با معرفی Sensurround در فیلم هایی مانند Earthquake که صداهایی با فرکانس پایین پایین را از طریق ساب ووفرهای بزرگ تولید می کردند اولین بار مورد استفاده عموم قرار گرفتند ،

در طول دهه ۱۹۹۰ ، ساب ووفرها همچنین به طور فزاینده ای در سیستم های استریو خانگی ، نصب صوتی اتومبیل های سفارشی و در سیستم های PA محبوبیت پیدا کردند.

در دهه ۲۰۰۰ ، ساب ووفرها در سیستم های تقویت صدا در کلوپ های شبانه و مکان های کنسرت تقریباً جهانی شدند .

انواع آمپلی فایر ها بر اساس سیگنال خروجی

این دسته بندی از نظر علمی آمپلی فایر ها را مورد بررسی قرار می دهد .

آمپلی فایر ها در تقویت و پردازش سیگنال ها و نوع خروجی ، با یک دیگر فرق دارند که در ادامه به طور کاملا مختصر به این موضوع می پردازیم ،

۱.کلاس های A ، AB ، B ، C

این کلاس از آمپلی فایر ها ، تقویت کننده های غیر خطی هستند که از مدارهای آنالوگ ( سینوسی ) برای تغییر سیگنال بین “تقریبا روشن ” و ” تقریبا خاموش ” استفاده می نمایند .

۲. کلاس های D تا T

این کلاس از آمپلی فایر ها ، تقویت کننده های خطی یا به اصطلاح ” سوییچینگ ” هستند که از مدار های PWM برای تغییر مداوم سیگنال بین “کاملاً روشن ” و ” کاملاً خاموش ” استفاده می نمایند . اگرچه ساخت سیگنال با روشن و خاموش کردن سریع ترانزیستورها شبیه پردازش دیجیتال صفر و یک است اما مدارهای تقویت کننده کاملاً آنالوگ خواهند بود . با این حال ایرادی ندارد آن را با توجه به پالس های PWM ، دیجیتال خواند.

انواع آمپلی فایر ،
انواع آمپلی فایر ها بر اساس دسته بندی سیگنال خروجی

سخن پایانی

از این که تا آخر مسیر ” ماژول آمپلی فایر چیست ؟ ” همراه ما آمدید از شما دوستان سپاسگزاریم ، برای تهیه انواع ماژول آمپلی فایر به فروشگاه مراجعه نمایید ، نظرتان را درباره ی ماژول های آمپلی فایر برای ما بفرستید و در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید .

نمایش بیشتر

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا