الکترونیک
موضوعات داغ

نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال + فیلم

مقدمه

سلام بر عاشقان علم و دانش ، این مطلب جامع به تمام سوال های شما پیرامون مولتی متر می پردازد ، پس با ما همراه باشید ، مولتی متر ها در دو نوع کلی آنالوگ ( عقربه‌ای ) و دیجیتال ( رقمی ) وجود دارند ، اگرچه استفاده از نوع آنالوگ آن ، دیگر منسوخ شده‌ است . نحوه استفاده از مولتی متر دیجیتال یک آموزش کاربردی و لازم برای همه مهندسان و تعمیرکاران برق و الکترونیک می باشد ، چرا که مولتی‌متر ها از اساسی‌ترین ابزار مهندسان و تعمیرکاران برق و الکترونیک هستند .

مولتی‌متر ( multimeter ) یا همان مولتی‌تستر ( multitester ) دستگاهی برای اندازه‌ گیری کمیت های اصلی الکتریکی مانند ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی است ( اگر چه مدل های جدید و مدرن دارای قابلیت های بیشتر هستند ) هم چنین برای برخی از عیب یابی های مدار ها نیز استفاده می شوند .


فهرست مطالب

 

کدام مولتی متر مناسب من است ؟

برای مقایسه دقیق تر عمده محصولات پر فروش موجود در بازار ، جدول زیر را با توجه به دفترچه راهنمای مولتی متر ها و امکانات آن ها ، برای شما عزیزان تهیه نموده ایم .

مدل‌ مولتی ‌متر‌ تست دیود تست ظرفیت خازن کلید HOLD تست ترانزیستور تست بوق (یکپارچگی مدار) ویژگی های خاص
دیجیتال VC890D-CHY * * * * * کلید SELECT .
دیجیتال DT700D *     * * خروجی موج مربعی .
کلمپی DT266     *   *  
اتورنج DEC330 * * * * * اتو رنج (اندازه گیری خودکار) ، اندازه گیری فرکانس و دما ، چراغ پس زمینه ، کلید SELECT و ریست و …
کلمپی DT3266-L     *     آمپر‌سنج DC ندارد .
دیجیتال DT9205A * *   * * کلید روشن و خاموش .
دیجیتال DT182 *     * *  
دیجیتال DT832 *     * * آمپر‌سنج AC ندارد .
دیجیتال DT830-L *   * * * آمپر‌سنج AC ندارد ، چراغ پس زمینه .
دیجیتال XL830-L *   * * * آمپر‌سنج AC ندارد ، چراغ پس زمینه .
دیجیتال DT830B *     *   آمپر‌سنج AC ندارد .
دیجیتال DT830-D *   * * * آمپر‌سنج AC ندارد .
دیجیتال CHY-VC9205AL * * * * * کلید روشن و خاموش ، چراغ پس زمینه .
کلمپی MT-87 *   *   * آمپر‌سنج DC ندارد .
کلمپی DT3266F *   *   * آمپر‌سنج DC ندارد .
اتورنج VICTOR VC97 * * * * * دقت بالا ، اتورنج ، اندازه گیری فرکانس و دما ، استفاده صنعتی
کلید SELECT ، چراغ پس زمینه ، خاموش شدن خودکار و …
اتورنج UNI-T UT120A     *     آمپر سنج AC و DC ندارد ، اتورنج ، خاموش شدن خودکار ، کلید SELECT و …
اتورنج UNI-T UT-33A       * * اتورنج ، کلید SELECT
دیجیتال UNI-T UT-33D *   *   * چراغ پس زمینه
 اتورنج MS8216 * *     * اتورنج ، آمپر سنج AC و DC ندارد و …
دیجیتال M890G * *   * * اندازه گیری فرکانس و دما ، خاموش شدن خودکار صفحه نمایش ، کلید روشن و خاموش
آنالوگ(عقربه‌ای) YX-360TR *     * * آمپر‌سنج AC ندارد . دقت پایین

 

بهترین مولتی متر دیجیتال کدام است + نتیجه گیری

نکته : آموزش کار با مولتی متر عقربه ای با مولتی متر های دیجیتال و یا حتی آموزش کار با مولتی متر های مختلف مثل مدل dt9205a یا M890G همه و همه تفاوت چندانی در اصل ماجرا با یکدیگر ندارند ، و تنها تفاوت این مدل ها در امکانات و کیفیت ساخت آن ها است که در ادامه به بررسی تمامی این موارد به طور کامل می پردازیم .

 

 

یک انتخاب تمام عیار

امروزه در بازار مولتی متر ها کمتر موردی وجود دارد که به اصطلاح سرش به تنش بیارزد ، ما به عنوان یک توصیه به شما عزیزان ، Victor vc97 به عنوان بهترین مولتی متر دیجیتال را به شما پیشنهاد می دهیم ، به طور کلی برخی از مدل ها قابلیت های کامل تری دارند ، این مدل هم از نظر امکانات و هم از نظر کیفیت ساخت ، یک انتخاب عالی برای کار شماست .

بهترین مولتی متر دیجیتال Victor vc97
بهترین مولتی متر دیجیتال Victor vc97

 

یک انتخاب میان رده

اگر به دنبال هزینه نمودن زیادی نیستید و در عین حال می خواهید از حداکثر امکانات و ویژگی های یک مولتی متر بهره ببرید ، مولتی متر دیجیتال M890G یک پیشنهاد عالی است . نداشتن کلید HOLD از معایب این مولتی متر می باشد .

مولتی متر دیجیتال M890G
مولتی متر دیجیتال M890G

 

یک انتخاب اقتصادی

وجود یک مولتی متر هر چند ساده برای مهندسان الکترونیک و شبکه ( مهندسان شبکه ACTIVE ) یک مورد واجب است . مولتی متر ارزان DT830-D پیشنهاد ما به شماست .

مولتی متر ارزان DT830-D
مولتی متر ارزان DT830-D

اجزای یک مولتی متر

 

اجزای اصلی

Display ، نمایشگر : معمولاً چهار رقمی است و قابلیت نمایش علامت منفی را دارد ( اگر عدد روی صفحه منفی بود سیم های قرمز و مشکی را جا به جا نمایید . ) بعضی از مولتی متر های دیجیتال دارای چراغ پس زمینه برای دید بهتر در شرایط کم نور هستند .

SELECTOR ، سلکتور ( پیچ بزرگ وسط مولتی متر ) : به کاربر اجازه می دهد تا مولتی متر را برای خواندن موارد مختلف مانند : جریان ، ولتاژ ، مقاومت و … تنظیم نماید .

RED PROBE ، سیم قرمز : ( سیم قرمز همواره به قطب مثبت متصل می باشد . )

BLACK PROBE ، سیم مشکی : ( سیم مشکی همواره به قطب منفی یا Ground متصل می باشد . )

مولتی متر دیجیتال Victor vc97
Victor vc97

پورت ها

پورت ۱۰A ، پورت مخصوص شدت جریان بالا ( برای شدت جریان ۲۰۰ میلی تا ۱۰ آمپر )

پورت mA ، پورت مخصوص شدت جریان پایین ( برای شدت جریان صفر تا ۲۰۰ میلی آمپر )

پورت COM ، پورت مخصوص سیم مشکی ! ( تفاوتی بین سیم قرمز و سیم سیاه به جز در رنگ وجود ندارد اما این یک قرارداد است که سیم سیاه همواره در پورت COM باشد . ) این پورت همان قطب منفی یا Ground می باشد .

پورت VΩHz ، پورت مخصوص ولتاژ ، مقاومت و تست دیود .

دکمه ها

دکمه HOLD : کلیدی که مقادیر را بر روی LCD ثابت می‌نماید .

دکمه SELECT : کلیدی که در مواقعی که سلکتور دو یا چند حالت دارد به درد ما می‌خورد . مانند انتخاب AC یا DC بودن ولتاژ یا انتخاب واحد اندازه گیری دما (درجه سانتیگراد یا فارنهایت) . هنگامی که سلکتور روی اندازه گیری فرکانس قرار دارد ، اگر این دکمه را یک بار بفشاریم، مقدار دیوتی سایکل موج نمایش داده می شود .

دکمه RANGE : با استفاده از این دکمه می توان رنج را از حالت اتوماتیک در آورد و در حالت دستی قرار داد. برای رنج های مختلف باید چند بار این دکمه فشرده شود. این دکمه در اندازه گیری مقاومت و ولتاژ و جریان کار می کند. برای خارج شدن از حالت رنج دستی و برگشتن به حالت رنج اتوماتیک، باید سلکتور را یک بار از حالت مورد نظر خارج کرد و دوباره به آن حالت برگرداند .

دکمه REL : این دکمه عملکردی شبیه پارسنگ ترازوی دیجیتال دارد. در حالی که دما یا ولتاژ یا جریان یا مقدار خازن و یا مقاومت را روی نمایشگر می بینیم، دکمه REL را می فشاریم. در این صورت مقدار صفر می شود و مقدار اندازه گیری شده (قبل از فشردن کلید REL) برابر مرجع اندازه گیری بعدی می شود. مثلاً اگر بخواهیم یک ولتاژ ۱۳.۵ ولت را نسبت به ۴.۱ ولت اندازه بگیریم، به جای آن که هر دو را اندازه بگیریم و تفریق کنیم، ابتدا ولتاژ ۴.۱ ولت را اندازه می گیریم، سپس REL را می زنیم تا نمایشگر صفر نشان دهد. حال اگر ولتاژ ۱۳.۵ را (نسبت به زمین) بگیریم، مقدار زمین آن ۴.۱ ولت در نظر گرفته می شود. پس مقدار ۱۳.۵ منهای ۴.۱ ولت نمایش داده می شود .

انواع مولتی‌ متر دیجیتال

امروزه ۳ نوع مولتی متر دیجیتال در بازار وجود دارد و هرکسی با توجه به نیاز خود و انتظاراتی که از دستگاه برای کسب و کار خود دارد یکی از آن ها را استفاده میکند.

مولتی متر دستی یا معمولی

این مولتی متر ها ی غیر‌صنعتی به طور خودکار اندازه گیری را انجام نمی‌دهند . و عموما از تجهیزات کمتری برخوردارند .

مولتی متر اتورنج

در هنگام اندازه گیری ، کافی است نوع کمیت را توسط سلکتور مشخص نمایید تا مقدار آن به صورت خودکار تنظیم شود . در بعضی مدل های اتو رنج نیز می توان دقت را توسط یک کلید و برای اندازه گیری دقیق تر مشخص نمود .

مولتی متر انبری یا کلمپی

این مولتی ‌متر ها فاقد دو سیم قرمز و مشکی یا همان پراب (Probe) هستند . بدون نیاز به سری کردن با المان مورد نظر در مدار ، به وسیله ی انبر این ابزار می توانید جریان گذرنده از آن المان را اندازه بگیرید . بنابراین توسط این مولتی متر به راحتی و خیلی سریع می‌توان مقدار جریان را اندازه گرفت .

در حالت کلی آموزش کار با مولتی متر انبری در مقایسه با مولتی متر های دیگر تفاوت چندانی ندارد و بیشتر قابلیت ها ونکات که در ادامه خواهیم گفت در تمامی مولتی متر ها یکسان است .

نحوه کار و آموزش های ایمنی قبل از استفاده از مولتی متر دیجیتال

 

۱. هنگام اندازه گیری مقاومت ، جریان برق را قطع نمایید . در غیر این صورت به دستگاه آسیب می‌رسد.

۲. پیچ تنظیم صفر دستگاه را نباید دستکاری نمایید ، زیرا این بخش از دستگاه خیلی حساس است .

۳. کلید سلکتور را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید .

۴. کلید سلکتور را سریع نچرخانید .

۵. این وسیله را از دسترس اطفال به دلیل شکنندگی و آسیب پذیر بودن دور نگهدارید .

۶. سعی نمایید که مولتی متر را تنها برای ولتاژ dc استفاده کنید. هرچند که اکثر مولتی‌ متر ها امکان اندازه‌گیری ولتاژ ac را نیز دارند، اما باید بدانید که ولتاژ AC می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد .

 

علامت های روی مولتی متر و معنی و مفهوم آن ها
علامت های روی مولتی متر

۱. نحوه اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتال

کلید سلکتور را روی علامت Ω قرار می‌دهیم ، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال com و فیش قرمز را به درون ترمینال VΩHz قرار می‌دهیم . سر دیگر دو سیم را به طرفین مقاومت وصل می‌نماییم و مقاومت را می‌خوانیم . اگر مقدار های پایین را بخواهیم اندازه بگیریم فیش قرمز به درون ترمینال mA قرار می‌دهیم . تا مقدار دقیق نشان داده شود .اگر عدد نشان داده شده منفی بود جای پراب قرمز و مشکی را عوض نمایید .


مقاومت چیست؟ معرفی انواع مقاومت ها و کاربرد آن به طور مختصر


نحوه اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر دیجیتال
اندازه گیری مقاومت

۲. نحوه اندازه گیری ولتاژ با استفاده از مولتی متر دیجیتال

جریان DC

کلید سلکتور را روی علامت ولتاژ ثابت قرار می‌دهیم ، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال com و فیش قرمز را به درون ترمینال VΩHz قرار می‌دهیم . سر دیگر دو سیم را به طرفین مدار ی که می خواهیم ولتاژش را بسنجیم یا دو سر باتری وصل می‌نماییم و ولتاژ را می‌خوانیم ( اتصال موازی ) . اگر عدد نشان داده شده منفی بود جای پراب قرمز و مشکی را عوض نمایید .

نحوه اندازه گیری ولتاژ
اندازه گیری ولتاژ
جریان AC

کلید سلکتور را روی علامت ولتاژ متناوب قرار می‌دهیم ، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال com و فیش قرمز را به درون ترمینال VΩHz قرار می‌دهیم . سر دیگر دو سیم را به طرفین مدار ی که می خواهیم ولتاژش را بسنجیم یا دو سر باتری وصل می‌نماییم و ولتاژ را می‌خوانیم ( اتصال موازی ) .

۳. نحوه اندازه گیری آمپر با استفاده از مولتی متر دیجیتال

جریان DC

کلید سلکتور را روی علامت جریان ثابت قرار می‌دهیم ، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال com و فیش قرمز را به درون ترمینال A10 قرار می‌دهیم . سر دیگر دو سیم را در مسیر جریان متصل می‌نماییم و شدت جریان را می‌خوانیم . ( اتصال سری ) اگر مقدار های پایین را بخواهیم اندازه بگیریم فیش قرمز به درون ترمینال mA قرار می‌دهیم . تا مقدار دقیق نشان داده شود .اگر عدد نشان داده شده منفی بود جای پراب قرمز و مشکی را عوض نمایید .

نحوه اندازه گیری آمپر با استفاده از مولتی متر دیجیتال
اندازه گیری آمپر
جریان AC

کلید سلکتور را روی علامت جریان متناوب قرار می‌دهیم ، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال com و فیش قرمز را به درون ترمینال A10 قرار می‌دهیم . سر دیگر دو سیم را در مسیر جریان متصل می‌نماییم و شدت جریان را می‌خوانیم . ( اتصال سری ) اگر مقدار های پایین را بخواهیم اندازه بگیریم فیش قرمز به درون ترمینال mA قرار می‌دهیم . تا مقدار دقیق نشان داده شود .اگر عدد نشان داده شده منفی بود جای پراب قرمز و مشکی را عوض نمایید .

فیلم آموزش کار با مولتی متر دیجیتال

نحوه تست بوق با استفاده از مولتی متر دیجیتال

  1. کاربرد اول در مدارهای الکتریکی می‌باشد که با صدای بوق می‌توان متوجه اتصال در دو جای مدار که قرار نیست به هم متصل باشند شویم . ( اتصال کوتاه )

۲. کاربرد دوم در بررسی سلامت انواع سیم برق و دیتا از نظر قطع و وصلی می‌باشد ، به این معنا که اگر دو طرف سیم را به سیم های قرمز و مشکی ( پراب ) متصل نماییم ، اگر صدای بوق ممتد شنیدیم نشان از سلامت سیم و اتصالات ، صدای بوق غیر ممتد شنیدیم نشان از قطع و وصلی و اتصالات ضعیف ، و در آخر اگر صدای بوق نشنیدیم متوجه قطع سیم می‌شویم .

دانستن این بخش خیلی به درد یک برقکار می خورد

فرض کنید که داخل یک رشته سیم برق ۱۰ رشته سیم وجود دارد که همه آنها همرنگ هستند، و شما می خواهید از بین این ۱۰ رشته سیم ، یکی از آنها را مشخص نمایید ، کاری که می کنید این است که از یک سمت ، سر آن سیم را لخت می کنید و به پراب قرمز اتصال می دهید و از سمت دیگر مولتی متر را روی حالت بیزر قرار میدهید و پراب مشکی را از آن طرف رشته سیم به طور تصادفی روی تمام سیم ها تست می‌نماییم . هر جا که بوق مولتی متر به صدا درآمد، یعنی سیم مورد نظر را به درستی پیدا نموده اید .

نحوه تست قطعات الکترونیک با استفاده از مولتی متر دیجیتال


تست دیود با مولتی متر دیجیتال + فیلمتست ترانزیستور با مولتی متر دیجیتالنحوه تست خازن با مولتی متر دیجیتالتست ترانس با مولتی متر دیجیتال + فیلمروش تست ترایاک با مولتی متر دیجیتال


مولتی متر دیجیتال چیست ؟

یک مولتی متر دیجیتال یک ابزار آزمایشی است که برای اندازه گیری مقادیر الکتریکی از جمله ولتاژ ، جریان و مقاومت استفاده می شود ، اگرچه مولتی متر های مدرن اغلب اندازه گیری های بیشتری انجام می دهند .

DMM مخفف چه کلمه ای است ؟

DMM مخفف Digital Multi Meter به معنای مولتی متر دیجیتال است .

مخترع مولتی متر چه کسی است ؟

مهندس اداره پست انگلیس به نام  Donald Macadie ( دونالد مکادی ) اولین مولتی متر را اختراع نمود .

در چه سالی مولتی متر اختراع شد ؟

دهه ۱۹۲۰

انواع مولتی متر کدام است ؟

مولتی متر ها به دو دسته آنالوگ و دیجیتال دسته بندی می شوند .

انواع مولتی متر دیجیتال کدام است ؟

مولتی متر های دیجیتال به سه دسته کلی ، دستی ، اتورنچ ( اتورنج ) و کلمپی ( انبری ) دسته بندی می شوند .

سلکتور چیست ؟

SELECTOR ، سلکتور ( پیچ بزرگ وسط مولتی متر ) : به کاربر اجازه می دهد تا مولتی متر را برای خواندن موارد مختلف مانند : جریان ، ولتاژ ، مقاومت و … تنظیم نماید .

پراب چیست ؟

سیم های مولتی متر را پراب می نامند .

سخن پایانی

از این که تا آخر این مطلب همراه ما آمدید ، سپاس گزاریم ، برای اطلاعات بیشتر به ” تاریخچه مولتی متر ها ” مراجعه فرمایید ، دوستان ! هر سوال و پیشنهادی داشتید در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید . ما مشتاقانه منتظر بازخورد های شما هستیم .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا