آردوینوآموزش آردوینو

شروع کار با برد آردوینو Leonardo و Micro 

برد های آردوینو Leonardo و Micro لئوناردو و میکرو از میکروکنترلر Atmega 32U4 استفاده می کنند که نسبت برد آردوینو UNO ویژگی های کاربردی بیشتری دارد.

برد های آردوینو Leonardo و Micro لئوناردو و میکرو را می توان به وسیله نرم افزار Arduino(IDE) که در واقع محیط برنامه نویسی شرکت آردوینو می باشد که با تمامی بردهای آردوینو سازگار بوده هم به صورت آفلاین و هم آنلاین در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است،پروگرام نمود.برای اطلاعات بیشتر و چگونگی شروع کار با نرم افزار Arduino، می توانید مقاله ای که با همین موضوع در سایت قرار دارد را مطالعه فرمایید.

پروگرام کردن آردوینو Leonardo و Micro

 برای پروگرام کردن برد های آردوینو به صورت آفلاین نیاز به نصب این نرم افزار دارید که از این  لینک می توانید اقدام به دریافت آن کنید.

نصب درایورها برای لئوناردو و میکرو

درایورها باید به صورت خودکار زمانی که برد را به کامپیوتر یا لپتاپ خود وصل کردید نصب شوند ولی گاهی اوقات برد نمی تواند بعضی نسخه های ویندوز را شناسایی کند و از این رو پیام Unknown USB device نمایش داده می شود.بسیار مهم است که در صورت بروز این اتفاق حتما درایور های را به صورت دستی نصب کنید.

سیستم عامل مک OSX

اولین باری که یک برد لئوناردو یا میکرو را به یک سیستم مک متصل می کنید، “Keyboard Setup Assistant” اجرا خواهد شد. چیزی برای پیکره بندی با لئوناردو وجود ندارد بنابراین می توانی این پنجره را ببندید.

سیستم عامل ویندوز

دستورالعمل زیر را برای ویندوز ۷ دنبال کنید. برای ویندوز xp هم معتبراست ابته با کمی تفاوت های جزیی در برخی پنجره ها.

برد خود را متصل کنید و منتظر بمانید تا پروسه نصب درایور آغاز شود. اگر نصب کننده بطور خودکار اجرا نشد،ابتدا نسخه .ZIP نرم افزار آردوینو را دانلود نمایید. به دیوایس منیجر ویندوز بروید (Start>Control Panel>Hardware) و لیست Arduino Leonardo را بیابید. بر روی آن راست کلیک کنید و Update Driver را انتخاب کنید.

در پنجره بعدی، “Browse my computer for driver software”   انتخاب کنید و Next را کلیک کنید.

دکمه Browes… را بزنید. در پنجره ای که باز می شود به پوشه ای که نرم افزار آردوینو را در آن دانلود کردید انتخاب کنید.پوشه Drivers را انتخاب و OK را بزنید. سپس Next را کلیک کنید.

شما یک پیغام مبنی بر اینکه برد، Windows Logo Testing را پاس نکرده است دریافت می کنید. دکمه Continue Anyway را بزنید.

بعد از چند لحظه یک پنجره به شما می گوید که نصب نرم افزار برای آردوینو لئوناردو به پایان رسیده است. دکمه Close را بزنید.

سیستم عامل لینوکس

نیازی به نصب درایورها برای Ubuntu 10.0.4 نیست.

حال که نرم افزار به دستی نصب شده باید اطمینان حاصل کنیم که آردوینو می تواند به درستی با لپتاپ ما ارتباط برقرار کند از این رو باید اولین برنامه را روی آن آپلود کنید.برای این کار بیایید کد چشمک زن را روی آردوینو خود آپلود کنیم.به نرم افزار آردوینو رفته و از آدرس File > Examples > 1.Basics > Blink کد چشمک زن را باز کنید.

برد خود را از منو Tools > Boards انتخاب کنید.

با توجه به بردی که دارید انتخاب کنید

پورت سریالی که آردوینو خود را به آن متصل کردید،انتخاب کنید.(برای فهمیدن پورت،برد را جدا کنید و ببینید کدام گزینه حذف می شود.)

بر روی کلید آپلود که در گوشه بالا سمت چپ نرم افزار آردوینو قرار گرفته کلیک کنید تا کد شما آپلود و اجرا شود.

بعد از کامپایل و آپلود شدن کد،باید پیام Done Uploding را در پایین صفحه مشاهده کنید و LED داخلی برد نیز شروع به چشمک زدن می کند.

تفاوت ها با برد UNO:

یک پروسسور برای اجرای برنامه ها و اتصال USB

تفاوت برد لئوناردو و میکرو با سایر بردهای آردوینو در این است که برد لئوناردو و میکرو فقط از یک پروسسور برای اجرای برنامه شما و اتصال USB با کامپیور استفاده می کند. با ترکیب شدن این دو عملکرد در یک پروسسور، برد لئوناردو انعطاف پذیری بیشتری در ارتباط با کامپیوتر خواهد داشت. همچنین با حذف کردن پروسسور اضافی قیمت برد نیز کاهش می یابد.

Serial re-enumeration on reset

از آنجا که بردها چیپی برای مدیریت اتصال سریال ندارند، این بدان معناست که پورت سریال مجازی است. این یک نرم افزار روتین است، هم بر روی سیستم عامل شما و هم بر روی خود برد. چون کامپیوتر شما یک نمونه درایور پورت سریال ایجاد می کند، زمانیکه شما هر برد آردوینو را به آن وصل کنید، برد لئوناردو و میکرو یک نمونه پورت سریال هر وقت که bootloader خود را ران کند ایجاد می کند.

این یعنی هر زمان که شما برد را ریست کنید، اتصال USB Serial قطع و دوباره وصل می شود. برد از لیست پورتهای سریال ناپدید و لیست دوباره تشکیل می شود. هر برنامه ای که اتصال سریال با برد لئوناردو دارد اتصالش قطع می شود. این با برد آردوینو متفاوت است که شما می توانید پروسسور اصلی را بدون بستن اتصال USB ریست کنید. این تفاوت در نصب درایور، آپلود کردن و ارتباط دیده می شود که در ادامه توضیح داده می شود.

زمانیکه شما پورت سریال را باز می کنید ریست نمی شود

برخلاف آردونیو Uno، لئوناردو و میکرو زمانیکه شما یک پورت سریال را باز می کنید برنامه شما را ریست نمی کند. یعنی شما نمی توانید اطلاعات و دیتای سریال را که قبلا توسط برد به کامپیوتر فرستاده شده است را ببینید. به عنوان مثال بیشتر دیتا در تابع setup() فرستاده شدند.

این تغییر بدان معناست اگر شما هر دستور Serial print(), println(),  یا write() در setup برنامه خود استفاده کنید، زمانیکه سریال مانیتور را باز می کنید به شما نشان نخواهد داد. شما می توانید اگر سریال مانیتور باز است دیتاها را ببینید بعد از فراخوانی تابع Serial.begin() مثل نمونه زیر:

Serial.begin(9600);
   // while the serial stream is not open, do nothing:
   while (!Serial) ;

شبیه ساز موس و کیبرد

یکی از مزیت های استفاده از یک چیپ برای برنامه ها و USB افزایش انعطاف در ارتباط با کامپیوتر است. درحالیکه برد به عنوان یک پورت سریال مجازی برای کامپیوتر شما برای پروگرام کردن و ارتباط ظاهر می شود. این برد همچنین می تواند به عنوان یک موس یا کیبورد عمل کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا