الکترونیک

نمایشگر هفت قسمتی چیست؟

نمایشگر هفت قسمتی (۷ Segment) یک وسیله الکترونیکی است که از ترکیب ۸ عدد LED تشکیل شده است. با استفاده از این ترکیب ۸ عدد LED و با روشن و یا خاموش کردن هر کدام از آن ها ، می توانیم اعداد و حروف را به صورت کاراکتر نشان دهیم . این وسیله کاربرد بسیار زیادی در ساعت های دیجیتال ، تابلوی امتیازات در میادین ورزشی ، وسیله های صوتی و تصویری و هر چیز دیگری که نیاز به نمایش عدد و حرف دارد ، دارا می باشد.

در شکل زیر یک ساعت دیجیتال را مشاهده می کنید که از ترکیب ۴ عدد نمایشگر هفت قسمتی و برای نمایش زمان ، تشکیل شده است.

انواع نمایشگر های هفت قسمتی

از نظر شکل ظاهری نمایشگر هفت قسمتی ها انواع بسیار زیادی دارند ، اما از نظر ساختار درونی آن ها به دو نوع کاتد مشترک و آند مشترک تقسیم می شوند.

نمایشگر هفت قسمتی با LED های کاتد مشترک

هر LED دارای دو سر می باشد که یکی سر مثبت و یکی سر منفی است. اصطلاحا به سر منفی آن ها کاتد و به سر مثبت آن ها آند می گویند. در LED های معمولی پایه آند از پایه کاتد بلند تر است. همچنین برای روشن شدن LED حتما می بایست که ولتاژ مثبت به سر آند و زمین به کاتد متصل شود.

در یک نمایشگر هفت قسمتی کاتد مشترک ، پایه های کاتد تمام LED ها به صورت مشترک به یکدیگر متصل می شوند. این پایه مشترک نیز به زمین متصل می گردد. برای روشن شدن هر LED کافیست که به پایه دیگر آنها ولتاژ مثبت وارد کنیم.

در شکل زیر یک نمایشگر هفت قسمتی را مشاهده می نمایید که هر LED آن با یک حرف انگلیسی نمایش داده شده است.

در شکل زیر می توانید به طور خلاصه از ارتباط هر LED با یکدیگر و خارج از نمایشگر هفت قسمتی ، آشنا بشوید.

همانطور که می بینید تمام پایه های مثبت LED ها از یکدیگر مجزا هستند. اگر بخواهیم که به طور مثال LED های a و b  را روشن کنیم ، کافیست که یک ولتاژ مثبت به پایه های آند آن ها بدهیم. از آن طرف به این علت که همه LED ها به زمین به طور مشترک وصل هستند ، تنها LED هایی که به سر مثبت آن ها ولتاژ وارد شود ، روشن می شوند.

نمایشگر هفت قسمتی های آند مشترک

این نوع نمایشگر هفت قسمتی ها دقیقا مشابه کاتد مشترک ها عمل می کند فقط با این تفاوت که به جای اینکه پایه های منفی یا کاتد آنها به یکدیگر متصل بوده و مشترک شده باشند ، در نمایشگر هفت قسمتی های آند مشترک پایه های مثبت با یکدیگر مشترک می شوند.

در نتیجه در این مدل نمایشگر هفت قسمتی ها بایستی که برای روشن شدن هر LED ، پایه کاتد مربوط به آن که از پایه های کاتد LED های دیگر مجزا می باشد را به زمین متصل کنیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا