الکترونیک

دیود نورانی (LED): مزایا | مصارف | نحوه استفاده

مقدمه

در این مطلب به طور مختصر به معرفی دیود نورانی یا LED میپردازیم و سپس اندکی از مصارف و مزایا و کاربردهای این وسیله صحبت خواهیم کرد. اگر علاقمند هستید با ما همراه باشید.

LED چیست؟

دیود های نورانی (LED) جزو مواد رسانا هستند که در اثر عبور جریان از خود نور ساطع می کنند. این نور در شرایط مختلف ، با طول موج های مختلف ساطع می شوند. LED هایی که از خود نور مرئی تولید می کنند، با طول موج هایی بین طول موج قرمز رنگ (حدود ۷۰۰ نانومتر) و طول موج بنفش (۴۰۰ نانومتر) قرار دارند. در نوع دیگری از LED ها که طول موج آنها بیشتر از ۸۳۰ نانو متر می باشد، از خود اشعه مادون قرمز یا فروسرخ ساطع می کنند که به آنها IRED گویند.

دیود های نورانی

مصارف LED ها

LED ها مصارف زیادی در صنعت و الکترونیک دارند که می توان از بین آنها به موارد اشاره کرد:

کنترل از راه دور

از IRED ها در وسایلی که بتوان آن ها را از دور کنترل کرد استفاده می شود.

نور پشت زمینه نمایشگر های جدید

در تلویزیون ها و نمایشگر های جدید ، برای تولید نور پشت زمینه از LED ها استفاده می شود.

ارسال دیتا بر پایه فیبر نوری

از تکنولوژی فیبر نوری برای ارسال اطلاعات به بیشترین سرعت و بالاترین دقت، استفاده می شود. 

مزایای دیود های نورانی

از جمله مزایایی که استفاده از LED ها در صنعت روشنایی به نسبت لامپ های رشته ای و فلوئورسنت دارند ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توان مصرفی کمتر
بهینه بودن مصرف آن
عمر بالا

نحوه استفاده از LED

LED ها به دو دلیل نمی توانند مستقیم به دو سر باتری و یا منبع تغذیه اتصال یابند. اول اینکه LED ها دارای دو سر مثبت و منفی هستند که در صورت اتصال به صورت عکس، عمل نخواهند کرد. ثانیا هر LED بایستی همراه با یک مقاومت به صورت سری استفاده شود تا مقدار جریان ورودی به LED را محدود نماید؛ در غیر اینصورت LED می سوزد.

دیود های نورانی

اگر شما از مقاومت در سر راه یک LED استفاده نکنید، جریان ورودی به LED بسیار بیشتر از ظرفیت آن می شود و باعث می شود که LED بسوزد. اگر جریان زیادی به آن وارد شود، در محل اتصال داخلی LED و جایی که روشنایی در آن تولید می شود، حرارت زیادی تولید می شود و باعث می شود که LED از بین برود.

برای تشخیص دو سر دیود های نورانی ها دو راه وجود دارد:
اول اینکه سر مثبت LED ها معمولا بلند تر هستند.
دوم هم اینکه قسمت سر منفی LED ها که درداخل LED قرار دارد ، به صورت تخت بوده و کمی بزرگتر از بخش مشابه خود در سر مثبت می باشند.

اگر شما اتفاقا یک LED دیدید که سری که به صفحه تخت داخل LED متصل بود بلند تر از سر دیگر بود، سر کوتاه تر آن سر مثبت می باشد.

شماتیک در مدار:

LED ها را در شماتیک مدار ها به شکل زیر نمایش داده می شوند.

دیود های نورانی

سخن پایانی

این مطلب نیز به پایان رسید، امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. همچنین برای خرید دیود های نورانی و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از لینک های زیر دیدن کنید.
خرید LED
what is LED

نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا