آموزش آردوینوالکترونیک

پروتکل ارتباطی SPI چیست؟ گذرگاه ارتباط جانبی سریال

گذرگاه ارتباط جانبی سریال (Serial Peripheral Interface Bus) که به اختصار SPI گفته میشود. یک پیوند دادهٔ سریال هماهنگ است که توسط موتورولا نامگذاری شده و در حالت کاملا دوطرفه فعالیت می‌کند. این نوع ارتباط در فاصله‌های کوتاه و دارای تنها یک “ارباب” مانند سامانه‌های نهفته، حسگرها و کارت‌های اس دی کاربرد دارد.(منبع)

در این نوشته قصد داریم به تفصیل و توضیح پروتکل ارتباطی SPI بپردازیم. مواردی که در ادامه راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد به ترتیب زیر است.

 

فهرست مطالب

 

آشنایی با مفهوم پروتکل

آیا تا به حال فکر کرده اید هنگامی که یک میکروکنترلر را به سنسور، صفحه نمایش یا دیگر ماژول وصل می کنید، چگونه دو دستگاه با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند؟ آنها دقیقا چه چه چیزی را انتقال میدهند؟
ارتباط بین دستگاه های الکترونیکی مانند ارتباط بین انسان ها است. هر دو طرف باید زبان یکسان صحبت کنند. در الکترونیک، این زبان ها پروتکل های ارتباطی نامیده می شوند. خوشبختانه برای استفاده آسان و کاربردی از دنیای الکترونیک، پروتکل های از قبل تعریف و تدوین شده اند . در این سری مقالات، ما مبانی سه پروتکل رایج را مطرح خواهیم کرد: رابط (SPI)، مدار (I2C) و ارتباطی (UART) انجام می شود.

ابتدا، ما با برخی از مفاهیم پایه در ارتباطات الکترونیکی شروع می کنیم، سپس با جزئیات توضیح می دهیم که SPI چگونه کار می کند. در مقاله بعدی، ما درباره ارتباط UART بحث خواهیم کرد، و در مقاله سوم، ما به I2C خواهیم پرداخت. SPI، I2C و UART نسبت به پروتکل های مانند USB، Ethernet، بلوتوث و WiFi بسیار ساده تر هستند اما از سخت افزار و منابع سیستم استفاده می کنند. این پروتکل ها برای اتصال بین میکروکنترلرها و سنسورها، ایده آل هستند که در آن مقدارحجیمی از اطلاعات با سرعتی بالا انتقال داده نمیشوند.

پروتکل spi
پروتکل spi

ارتباط های سریال و موازی

دستگاه های الکترونیکی با فرستادن بیت داده ها از طریق سیم هایی که از لحاظ فیزیکی بین دستگاه ها متصل هستند با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند می کنند. هر بیت مانند یک حرف در یک کلمه است، برای مثال به جای ۳۲ حرف (در الفبای فارسی)، بیت های باینری باشد که تنها می تواند مقداری ۱ یا ۰ داشته باشند. بیت ها از یک میکروکنترلر به دیگری، با تغییرات سریع در ولتاژ منتقل می شوند. در یک سیستم که با ولتاژ ۵ ولت عمل می کند، بیت ۰ به عنوان یک پالس کوتاه ۰ ولت و بیت ۱ با یک پالس کوتاه ۵ ولت ارتباط برقرار می شود. بیت های داده می توانند بصورت موازی یا سریال منتقل شوند. در ارتباط موازی، بیت داده ها همه در همان زمان، هر یک از طریق سیم جداگانه فرستاده می شود:

در ارتباطات سریال، بیت ها یک به یک از طریق سیم تک ارسال می شوند:

پروتکل spi
پروتکل spi

معرفی پروتکل SPI

پروتکل SPI یک پروتکل ارتباطی مشترک است که توسط بسیاری از دستگاه های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، ماژول های کارت SD، ماژول های کارت خوان RFID و فرستنده / گیرنده های بی سیم ۲.۴ گیگاهرتز از پروتکل SPI برای ارتباط با میکروکنترلرها استفاده می کنند.

یکی از مزایای منحصر به فرد پروتکل SPI این واقعیت است که داده ها بدون وقفه منتقل می شوند. هر تعداد بیت را می توان در جریان پیوسته ارسال یا دریافت کرد. با I2C و UART، داده ها در بسته ها ارسال می شوند و محدود به تعداد مشخصی از بیت ها هستند که هر بسته دارای یک بیت شروع و یک بیت پایان میباشد. بنابراین داده ها در هنگام انتقال متوقف می شوند.

دستگاه هایی که از طریق SPI ارتباط برقرار می کنند، در یک رابطه سرپرست قرار دارند. فرستنده دستگاه کنترل معمولا یک میکروکنترلر است، در حالی که گیرنده (معمولا یک سنسور، صفحه نمایش یا تراشه حافظه) دستورالعمل را از مستر دریافت می کند. ساده ترین پیکربندی پروتکل SPI یک سیستم دارای فرستنده و گیرنده میباشد که هر فرستنده میتواند چند گیرنده را کنترل کند. به فرستنده ها در اصطلاح مستر و به گیرنده ها اسلیو میگویند.

پایه های پروتکل spi
نمایی از چهارپایه ی مورد استفاده در پروتکل spi

توضیحات پایه ها در پروتکل spi

MOSI (Master Output/Slave Input) خطی برای ارسال دیتا از فرستنده به گیرنده

خطی برای ارسال دیتا از گیرنده به فرستنده (MISO (Master Input/Slave Output

خطی برای کلاک سیگنال (SCLK (Clock 

برای انتخاب (SS/CS (Slave Select/Chip Select 

انتقال داده از فرستنده به گیرنده

در پروتکل spi فرستنده اطلاعات را به صورت بیت به بیت و سریال و از طریق خط MOSI ارسال میکند. گیرنده اطلاعاتی را که از مستر در پین MOSI فرستاده شده است دریافت می کند. اسلیو همچنین می تواند اطلاعات را از طریق خط MISO در سریال ارسال کند. داده های فرستاده شده از اسلیو به مستر معمولا با کمترین مقدار بیت اول ارسال می شود.

یک فرستنده و چند گیرنده

پروتکل SPI را می توان برای کار با یک فرستنده اطلاعات و یک گیرنده استفاده کرد، و می توان آن را با برد های چندگانه کنترل شده توسط یک فرستنده تنظیم کرد. دو راه برای اتصال گیرنده ها چند به فرستنده وجود دارد. اگر فرستنده دارای پینهای انتخابی چندگانه است، اسلیوها میتوانند بصورت موازی به صورت زیر سیم کشی شوند:

گر تنها یک پین انتخاب اسلیو ای در دسترس باشد، بردگان می توانند مانند زیر باشند:

مزایای پروتکل SPI

بدون شروع و متوقف کردن بیت، بنابراین داده ها را می توان بدون وقفه به طور مداوم جریان داده است.
هیچ سیستم پیچیده اداری اسلیو مانند I2C وجود ندارد.
نرخ انتقال داده بالاتر از I2C (تقریبا دو برابر سریع) جدا کردن خطوط MISO و MOSI، بنابراین داده ها می توانند همزمان ارسال و دریافت شوند.

پروتکل چیست؟

پروتکل به صورت عامیانه به معنای آداب و رسوم است. انسان ها در هرکجای دنیا آداب و رسوم مخصوص به خودشان را دارند. به طور مثال در ایران هنگامی که دو فرد بهم میرسند جزو آداب و رسوم است که ابتدا کوچک تر بگوید “سلام” و بر بزرگتر واجب است که جواب دهد و بگوید “سلام علیکم” و برای دست دادن به یکدیگر ابتدا بزرگتر اقدام میکند و سپس کوچکتر دستش را جلو می آورد.
در دنیای دیجیتال هم این آداب و رسوم برقرار است. به طور مثال هنگامی که میخواهید یک وبسایت را با لپتاپ خود باز کنید، سیستم شما باید ابتدا به وبسایت سلام کند و سپس وبسایت جواب سلام او را بدهد. و بعد از جواب دادن موظف است تا از لپتاپ شما طبق آداب و رسوم مشخص شده یک سوال بپرسد تا بتواند راهنمایی اش کند.
اصولا هنگامی بحث پروتکل مطرح میشود که صحبت از ارتباط بین یک هویت و هویت دیگری است. از این رو دنیای دیجیتال پر از سخت افزار و نرم افزار های های مختلف میباشد که هرکدام یک هویتی برای خود دارند و برای ارتباط با یکدیگر نیاز به یک پروتکل یا آداب و رسوم دارند دارند.
این نوشته راجع به پروتکل برقراری ارتباط یک میکروکنترلر و سنسور برایتان به رشته تحریر درآمده است.

ارتباط سریال و موازی چیست؟

دستگاه های الکترونیکی برای برقراری ارتباط با یک دیگر از پالس های صفر و یک استفاده می کنند. برای فرستادن این پالس ها دو روش وجود دارد. یا اینکه همه ی صفر و یک ها را همزمان به صورت موازی از یک دستگاه به دستگاه دیگر بفرستیم یا اینکه آن ها را به صورت سریالی و پشت سر هم از یک دستگاه به دستگاه دیگر بفرستیم.

پروتکل SPI چیست؟

با توجه به دو سوال بالا هم با مفهوم پروتکل آشنا شدید هم با مفهوم ارتباط سریال و موازی.
SPI یک پروتکلی است برای برقراری ارتباط سریال دو دستگاه با یکدیگر.

این قسمت از آموزش نیز به پایان رسید، امیدواریم برای شما عزیزان مفید واثع شده باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا